A fogszuvasodás, vagyis köznapi nyelven a fog kilyukadása egy általános és majdnem mindenkit érintő probléma. A gyerekek esetében a nem megfelelő szájhigiénia, fogmosási szokások, túlzott édesség fogyasztás, illetve a tej rágófogak túl mély, nehezen tisztítható barázdái a leggyakoribb fogszuvasodási okok. A felnőttek esetében ezeket kiegészíti a savas ételek, szénsavas üdítők túlzott fogyasztása, bizonyos gyógyszerek mellékhatása, illetve néhány krónikus betegség, ami a fogzománc sérülését okozhatja.
Általánosságban a fogszuvasodás mögött a nem elég alapos, rendszeres vagy megfelelő eszközzel/technikával végzett fogmosás vagy annak hiánya szokott állni. Tévedés arra gondolni, hogy az erősen fogakra és ínyre nyomott fogkefe jobban tisztít vagy, hogy a kemény sörtéjű fogkefe hatékonyabb. Minden ember szája más és más. Célszerű egy szájhigiénikussal egyénileg, az egyéni anatómiához, étkezési szokásokhoz, életkorhoz leginkább illő eszközöket és technikát kialakítani és a mindennapokban ezt alkalmazni. Nem mindenkinek ajánlott napi 2-3 alkalommal elektromos fogkefe, nem mindegy, hogy szónikus vagy rotációs, vagy az egyéb fogköztisztítók helyes alkalmazása sem teljesen egyértelmű. Gyakori téveszme szokott még lenni a fogkefe és fogköztisztítók átlagos használhatósága, fogkrém minősége és mennyisége, valamint különösen fontos a fogmosási technika tökéletes elsajátítása is.
A szuvasodás leggyakoribb jele szokott lenni a fogak érzékenysége első sorban édes ételek fogyasztásakor, esetleg mechanikai jellegű, rágás közben bekövetkező nyilallás, fájdalom. Amennyiben ezek a tünetek 1-2 napon belül nem szűnnek meg, érdemes felkeresni a fogorvost egy rutinszerű vizsgálatra, akár két rendszeres kontroll között is.
A rágófogak egyenetlen felszíne lehet az egyik oka gyermekkorban a szuvasodás elhatalmasodásának. A fogváltást követő 1-2 évben belül derül ki, hogy a kérdéses fogak életképesek-e vagy sem. Amennyiben szuvasodás gyanúja merül fel, érdemes barázdazárásról gondolkodni. A maradandó fogak túl mély barázdái lehetetlenné teszik a fogak megfelelő tisztítását, így nagymértékben elősegítik a szuvasodás kialakulását. Javasolt ebben az esetben is elvégezni, ezen problémás fogak zárását. A barázdazárás egy teljesen fájdalommentes, hatékony, biztonságos és relatív olcsó módja a gyermekkori fogszuvasodás megelőzésének, illetve a maradandó fogak túl mély barázdái okozta problémák kiküszöbölésére. A folyamat lényege, hogy egy töméshez hasonlóan, különböző fajtájú és színű tömőanyagot helyezünk el az őrlőfogak felszínén, a barázdákban. Ez a pár milliméteres “pótlás” megakadályozza az ételmaradék és a baktériumok bejutását a barázdák mélyére, és ezáltal csökkentik a fogszuvasodás esélyét.
A szuvas fogak kezelése az üreg megtisztításából és töméséből szokott állni. Sokan azonban megfeledkeznek róla, hogy bármilyen szuper prémium tömőanyaggal is dolgozik a fogorvos, bizonyos idő után ezek a tömések picit zsugorodhatnak, szélük elválhat a fog anyagától, esetleg kimozdulhatnak a helyükről. Ezek a pici változások általában nem is érzékelhetőek, csak amikor már az „alászuvasodás” miatt a tömött fog ismét érzékennyé válik. Ilyen estekben fogorvosi rutin vizsgálat szükségessége indokolt.
A fogcsikorgatás, éjszaki szorítás egy egyre elterjedtebb probléma a fogorvosok számára. Sok esetben a páciensek nem is tudnak róla, hogy a mindennapos stressz következtében éjszaka, alvás közben összefeszítik fogsorukat és/vagy rágásra emlékeztetően, nagy erővel összecsikorgatják őket. Ez a jelenség nem csak a fogak kopásához, tömések kimozdulásához, esetlegesen fogak letöréséhez és fájdalmához, de kifejezetten állkapocs ízületi problémákhoz is vezethet. Ilyen estben is megoldás a fogorvos felkeresése, aki sok esetben éjszakai harapásemelő dezorientációs készülék készítését és minden napi hordását javasolhatja.
Forrás: Dr. Gáspár Lajos – Gáspár Dental, Gáspár Medical Center