A fog szerkezeti felépítésében belülről kifelé haladva tartalmazza az idegekkel teli fogbelet, majd a dentin részt, melyet kívülről a fogzománc véd a külső ingerektől. A fogzománc rétegének sérülése, elkopása érzékenységet tud okozni. A zománc elkopását okozhatja nem megfelelő (vízszintes) fogmosási technika, túl nagy szemcsés fogkrém, bizonyos ételek vagy italok túl gyakori fogyasztása (saverózió), fogcsikorgatás. A zománc védelme nélkül a dentin csatornák külső felszíne szabaddá válik, így a tubulusok elkezdik közvetíteni a különböző ingerületeket, hideget, meleget, illetve a különböző molekulák a tubulusban lévő folyadék térfogat növekedése és csökkenése, vagyis tágulása és összehúzódása, a dentinre gyakorol nyomó vagy húzó erőt, ami hirtelen fellépő, éles fájdalomhoz vezet.
A fogzománc sérüléseinek kezelésére alkalmazhatóak tömőanyagok, professzionális ecsetelők és speciális összetételű rendelői, illetve otthoni használatú felszíni kezelő krémek. Az összes kezelés lényege a dentin tubulusok ingerület vezetésének minimálisra csökkentése, így az idegre ható hatások megszüntetése.
De mi is a legfontosabb, ha fogérzékenységet tapasztalunk?
Forduljon fogorvoshoz, hogy ellenőrizve legyenek fogai, valamint érdemes szájhigiénikussal konzultálni és megalkotni, betanulni, elsajátítani a számunkra leghatékonyabb szájápolás technikát, a számunkra megfelelő szájápolási eszközöket kiválasztani. Minden száj más és más, így fontos, hogy a saját szájanatómiánknak, szokásainknak megfelelő szájápolási termékeket használjuk!
Forrás: Dr. Gáspár Lajos – Gáspár Dental, Gáspár Medical Center