Napjainkban a foghiány gyakran előforduló probléma, de senki sem szeret vele élni. A hiányzó fogak pótlására a technikai eszközök és a legújabb módszerek segítségével egyre tökéletesebb megoldások állnak rendelkezésre. A fogbeültetés vagy más néven implantáció, nagyon sok fogát elvesztett páciens esetén tudja visszaadni a „saját fog” érzését, ellentétben a kivehető fogpótlásokkal, fogsorokkal, protézisekkel.
Az implantáció alapfeltételei között szerepel a szájüreg, fogazat előzetes kezelése, előkészítése, hogy a lehető legjobb feltételek között lehessen a műgyökereket behelyezni és azok csontosodási időszakára a feltételeket biztosítani. Ilyenkor minden gyulladást meg kell szüntetni, minden fogat célszerű felülvizsgálni és szükség szerint kezelni, mivel ezek a tényezők nagymértékben elősegíthetik a frissen beültetett implantátumok sikertelenségét, elvesztését.
Az implantáció menetének első lépése az anamnézis felvétel, digitális panoráma röntgen készítése, majd a tervezés fázisa következik, szükség esetén CT felvétel készítésével. A tervek elkészültét követően elkezdődhet a szükséges fogászati előkészítő kezelések elvégzése (fogkövek eltávolítása, ínykezelés, tömések, gyökér kezelések). Különösen fontos az ínysorvadás, az ínytasakok megfelelő hatékony kezelése. A szájüreg és a fogazat megfelelő kezelését és a szanálását követően az elkészített tervnek megfelelően kerülhet sor a fogbeültetési műtétre. Ennek során általános esetben az íny felnyitása, majd az implantátum helyének kialakítása történik a csontba. ahová az implantátumok kerülnek elhelyezésre. Az implantációs műtét helyi érzéstelenítésben történik, így teljesen fájdalmatlan! A beültetést követően az ínyt néhány öltéssel összevarrja a sebész, majd a páciens haza is mehet. Általában 7-10 nappal a műtét után szokás a varratokat eltávolítani. A varratszedést követően több hónap becsontosodási időt célszerű hagyni (felső állcsont esetében 4-6 hónap, alsónál 3-4 hónap), ami alatt ideiglenes pótlást használ a páciens. Nem kell aggódnia a gyógyulási idő miatt, mert manapság senki sem marad fog nélkül.
Amint letelik a szükséges gyógyulási idő, egy új panoráma röntgennel meg lehet állapítani, hogy eléggé benőtte-e a csont az implantátumokat, hogy el lehessen készíteni az implantátumokra épülő fogpótlást.
Az implantátumokra épített fogpótlások rendszeres otthoni és 3 havonta rendelői professzionális gondozást igényelnek. Az implantátum gyártó cégek 10-20 éves, esetenként egy életre szóló garanciája csak ebben az esetben érvényes. Nagyon fontos szempont, hogy implantátumot abban az esetben lehet beültetni, ha elegendő és megfelelő minőségű csonttal rendelkezik a páciens, illetve el tudja fogadni az implantátum viseléssel járó szabályokat és feltételeket. Bonyolultabb estekben, illetve, amikor nem áll rendelkezésre megfelelő csontmennyiség, csontfeltöltésre van szükség. Ennek több módszere és technikája is van, melyek közül egyéni kombinációt szoktunk javasolni minden páciens esetében a helyi viszonyoknak és az elképzeléseknek, lehetőségeknek megfelelően.
Szóló implantátumra korona kerül, több fog, foghiány áthidalása esetén hidat javasolt alkalmazni, illetve teljes állcsont restauráció esetén körhíd is alkalmazható. A pótlás ára minden esetben a fogak számától és a fogmű anyagától, kivitelezésétől függ, a helyi anatómiai adottságok, páciens szokásai és anyagi keretei figyelembevételével. Amennyiben a páciens a legkényelmesebb és legélethűbb pótlást szeretné, az implantátumokra épített fogművek az elsők, amit ajánlani lehet.
Forrás: Dr. Gáspár Lajos – Gáspár Dental, Gáspár Medical Center