A fogkő kikeményedett ételmaradék, a fogakon levő lepedékből keletkezik. Nagy mennyiségű baktérium szaporodik a plakkban, a lepedékben és egy idő után kőkeménnyé válik. A fogkő már olyan kemény és olyan erősen tapad a fogak felszínéhez, hogy fogkefével nem lehet eltávolítani, csak fogorvosi rendelőben, professzionális szájhigiénés kezelés során, ultrahangos, vagy egyéb eszközökkel lehetséges.
A pár napja a fogak közt pangó ételmaradék még nem fogkő, hiszen egy alapos fogmosással eltüntethető. A fogkő ott képződik elsődlegesen, ahol a nyálból több ásványi anyagot tud magához vonzani. Ezért elsősorban a felső oldalsó fogak külső felszínén, és az alsó elülső fogak belső, nyelv felőli részén képződik először. Ezeken a területeken van a száj nyálmirigyeinek a beömlőnyílása. Itt a legtöményebb a nyál ásványi anyag tartalma, hiszen még nem tudott felhígulni.
A fogkő a keménysége miatt fogkefével már nem, vagy csak alig távolítható el. Egy élesebb, erősebb műszer kell a lepattintásához. Folyamatosan nő, egyre nagyobb és kiterjedtebb lesz, elképzelhetjük, hogy ezzel párhuzamosan a baktériumok száma is mekkora lehet! A fogkő folyamatosan irritálja a fogínyt és vérzést provokál. A fogíny visszahúzódik és a csont is elkezd pusztulni. Eleinte fogmosáskor figyelhető meg ínyvérzés, majd a fogkő nagyobbodásával spontán is vérezni kezd a fogíny. Ínytasak alakul ki, a csont felszívódása megindul, mely a fogak meglazulásához vezet.
FONTOS TUDNI: A “fogkőeltávolító” fogkrémek semmit sem érnek, ha már súlyos fogköves állapotban van a száj. Ráadásul ezek a termékek a fogfelszínt is karcolhatják. Ezeket a fogkrémeket semmiképpen nem ajánlatos használni ebben a stádiumban.
A fogköveket csak a szájhigiénikus vagy a fogorvos tudja hatékonyan eltávolítani!
Forrás: Dr. Gáspár Lajos – Gáspár Dental, Gáspár Medical Center