Egy fog bármennyire is keménynek tűnik, megsérülhet, meggyengülhet, trauma érheti, ami miatt veszíthet épségéből, szépségéből. Előfordulhat szuvasodás, fogcsikorgatás vagy esetleg egy kemény falatra harapáskor, hogy egyszerűen ketté törik vagy egy nagyobb darab letörik belőle. Érdemes a lehető legsürgősebben felkeresni fogorvosunkat, mivel a sérült fog fájdalmas lehet, illetve minél hamarabb kezdődik a fog kezelése, annál nagyobb a valószínűsége, hogy meg is lehet menteni és nem szükséges eltávolítani, nem alakul ki fog-, íny- vagy a csontállományt érintő gyulladás.
Az átlag életkor megnövekedésével együtt jár a fogak fokozatos kezelésének igénye is, mivel a modern társadalomban elvárás a kellemes mosoly és az étkezés, ízérzékelés élvezete. Az idősödő fogak esetében előfordul „anyagfáradás”, elhasználódás is, mely a sérülés valószínűségét növeli. Élő fog esetében általában gyökérkezelést szokás alkalmazni, majd különböző típusú felépítményeket a korona részre (felépítés, csapos fog), míg már gyökérkezelt fog esetében nagyobb a valószínűsége, hogy a sérülés mértékétől függően a fogorvos javasolhat eltávolítást is. Amennyiben a fog eltávolításra kell, hogy kerüljön, érdemes azonnali implantációt kérni a fog helyére, melyre először egy ideiglenes, 3-6 hónap múlva pedig végleges koronát készíttetni, illetve szóba kerülhet a szomszédos fogak bevonásával híd készítése is az elveszített fog helyére.
Minden mértékű törés, repedés esetén a fog belső szöveteinek fertőzésétől lehet tartani. Egy szinte szabad szemmel alig látható hajszálrepedés, mely még valószínűleg nem is érzékeny és nem is fájdalmas, kezelés nélkül a későbbiekben bármikor hirtelen kettétörhet, vagy ha egy fogtömés közelében található, egész fogdarabok kitörését is okozhatja. Ilyen esetekben általában korona készítéssel orvosolni lehet a problémát. Abban az esetben, ha egy példának okáért függőleges irányú töréssel állunk szemben és a maga a törésvonal az íny alatt is folytatódik, akkor általában már a szóban forgó fog sajnos nem menthető meg. Ritkán, de az is előfordulhat, hogy a repedés vagy törés a fog gyökerén keletkezik, szabad szemmel nem látható. Ilyenkor csak jó minőségű röntgen felvétel segíthet diagnosztizálni a fogérzékenység okát és várhatóan a repedt fogat el is kell távolítani.
Forrás: Dr. Gáspár Lajos – Gáspár Dental, Gáspár Medical Center